11154925_660710064061640_3136321491061749639_oU organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, 14.4.2015. u općini Velika, održan je stručni skup za odgojitelje pod nazivom „Dijete i igra“. Domaćin je bio Dječji vrtić „Velika“ koji je nedavno otvoren, 7.4.2015., a rad u vrtiću je organiziran u dvije grupe preškole, jednoj mješovitoj skupini i u jaslicama.

Uvodno predavanje stručnog skupa održao je pedagog Bojan Đurđević na temu „Teorijska polazišta i promišljanja“ u kojima je odgovorio na pitanja što/tko je dijete, što prati djetetovu igru, kako bi se program trebao mijenjati po potrebi djeteta, što je igra, kako se izvodi i sl.

Nakon predavanja su uslijedile tri stručne radionice od kojih izdvajam radionicu odgojiteljice-mentorice Marije Pavlović „Tradicionalne igre“. Voditeljica je navela vrste igara s teorijskog pogleda, smisao igre i značenje igre za djecu te važnost uključenosti odraslih u igru. Između ostalog, voditeljica nas je vratila u djetinjstvo, u nematerijalne vrste igara, cjelodnevno provođenje vremena u igrama na zraku, pobudila je sjećanja na nekad davne brojalice, pjesmice koje smo svi pjevali, igrali (Son Makaron, Bako,bako, koliko ima sati, Trula kobila, Igra roše i sl.), a koje su danas pomalo zaboravljene. Pisali smo i tzv. spomenare, samo smo sad upisivali razne brojalice, rugalice u naše male spomenare.

Stručni skup je uvijek odlična prilika za ugodno druženje, za sklapanje prijateljstava, razmjenu iskustava s kolegama, razmjenu ideja za što kvalitetniji pristup djeci, igri s djecom, jer „igra je djetetov rad!“.

„Čovjek je čovjek onoliko koliko se igra.“